Ako „Bláznivý Jack“ ovládol americkú burzu


Alibaba Group, na snímke jej šéf Jack Ma. Jeden z maklérov na burze poznamenal, že je to najväčšia udalosť za jeho 22-ročnú kariéru.

Začiatok obchodovania sprevádzali veľké očakávania a napätie. Pozitívna reakcia investorov na seba nenechala dlho čakať. Približne 2 hodiny po oficiálnom začiatku obchodovania U.S. trhov sa začalo obchodovať s Alibabou, keď 1.obchody boli realizované na úrovni 92,70$/akcia, čo bol raketový nárast +36,32% oproti upisovacej cene 68$. Denné maximum bolo dosiahnuté takmer 100$ (99,70$) a záverečná cena 93,89$ čo je nárast 38,07% pri neuveriteľnom objeme obchodov viac ako 271,89 mil. kusov akcií.

Vďaka tak úspešnému vstupu na burzu, má Alibaba aktuálnu trhovú kapitalizáciu viac ako 231 mld. USD čo je viac ako mnohé najúspešnejšie technologické spoločnosti v USA ako Facebook, Ebay alebo Amazon. Investori majú radi Alibabu pretože ponúka „všetko v jednom“. Vlastní samotné web stránky kde realizuje elektronický obchod T-mall a Taobao (stránky ako Amazon či Ebay) a tiež zarába na transakčných poplatkoch (platobná služba AliPay, je to ako PayPal) a ďalších službách súvisiacich s elektronickým obchodom.

Na rozdiel od svojho amerického konkurenta Amazon je Alibaba trvalo zisková. Alibaba má obrovskú perspektívu vzhľadom k neustálemu rastu používateľov internetu v Číne ako aj vo svete a tiež elektronického obchodu.

V prípade zachovania pozitívneho sentimentu na U.S. burze a ekonomického vývoja je investícia do Alibaba viac ako zaujímavá. Samozrejme najzaujímavejší bol samotný nárast z upisovacej ceny 68$ na otváraciu cenu 92,70$, myslím si však, že rast bude pokračovať nad „magickú“ hranicu 100 USD. Manažéri emisie Alibaba, veľké investičné banky ako Goldman Sachs a iné už oznámili že využijú svoje právo z IPO a uplatnia opcie na nákup ďalších akcií čo zvýši hodnotu IPO na 25 mld. USD z pôvodných 21,8 mld. USD. Nákupy akcií prebiehali bez problémov, Facebook sa našťastie nezopakoval a NYSE zvládla svoju úlohu vynikajúco.